Štítky

pátek 19. ledna 2018

Prvákovské praxe v zimním semestru


V zimním semestru jsme měli praxe na interním oddělení a na oddělení následné péče v pražských nemocnicích určených školou.  Záměrně nebudu nemocnice jmenovat.

Co jsem se naučila
Naučila jsem se odebírat krev, ač jsem z toho z nějakého důvodu měla nejdřív obavy, tak po prvním nepovedeném pokusu to šlo už vždycky bez problému.
Naučila jsem se ředit infuze, podávat léky i.m., s.c., i.v., cévkovat a další zajímavé praktiky.


                                        www.nursebuff.com


Co jsem se nenaučila
Kanylovat.  Dostala jsem příležitost zavádět kanylu a ještě předtím jsem si to měla vyzkoušet na kamarádce i na sestře z oddělení. Měla jsem měla představu, že když už člověk dává odběry, bude tohle v pohodě. Nebylo. Neumím to.

Co mě zklamalo
V jedné nemocnici jsem měla pocit, že si nás spletli s novýma sanitářkama, přístup sester tragický, směrem k pacientům mnohdy ještě horší.  Nevěřila bych, co všechno je v pražské nemocnici možné. Co je vůbec v nějaké nemocnici možné.

Co mě mile překvapilo
Po nedobré zkušenosti jsem pokračovala v jiné nemocnici a byla to paráda. Velmi dobrý kolektiv sester a sanitářek. Jejich chování k pacientům bylo opravdu krásné, jakým způsobem komunikovaly, pohladily, staraly se.  Ráno s námi staniční obešla oddělení, abychom udělali odběry (díky tomu jsem se to naučila). Sestry nás všechno trpělivě učily, ať už bylo potřeba udělat cokoliv. Od ničeho nás nevyháněly, naopak se snažily, abychom si zkusily úplně všechno a z té praxe si odnesli co nejvíc.
I ve třetí nemocnici to bylo zajímavé, tam se nás ujala mladá sestra a náš kolega záchranář ve 3. ročníku, který už na oddělení pracuje. Předal nám obrovské množství zajímavých a důležitých informací a těším se za týden na další praxi s ním. Je to fakt štěstí narazit v nemocnici na někoho, kdo vám ty informace opravdu chce předávat.

„Můj pacient“
Pán přes 80 let, ale do nemocnice přišel s neschopenkou. Vědecký pracovník z Akademie věd přišel na operaci. Bohužel špatně zvládl narkózu, zůstal odkázán na péči druhých, v křeči, hodně špatně mluvil. Moc ráda jsem se o něj starala, polohovala ho, krmila, myla, přebalovala. Přes jeho velmi špatnou řeč jsme si rychle našli cestu, jak si porozumět, i když doteď nevím, jak jsme to udělali. :-)  Ptal se na záchranařinu a naše studium, já jsem mu zase říkala, že jsem jeho jméno našla u vědeckých prací, které se zabývají fyzikou. Také jsme mluvili o jeho dcerách, o jeho vnučkách… Byla jsem tam sama, když potřeboval otočit na druhý bok. Když jsem šla požádat na sesternu o pomoc, dostala jsem seřváno, že to můžu udělat sama. Jenže pán byl permanentně v křeči a bylo to strašně těžké a chudák se snažil hrozně omlouvat. To mi bylo moc líto, protože on se neměl za co omlouvat. Poslední den praxe na tom oddělení jsem se s ním byla rozloučit. Bylo to hezký.

Nejpodivnější chvíle
 Předem bych chtěla říct, že nevěřím na žádnou vyšší moc, na životy minulé, ani na reinkarnaci. Myslím, že vznik nového života je věcí čistě biologickou a smrt je konečná.
Byla jsem možná až šokovaná tím, za jakých okolností člověk může umřít. V televizi člověk kouká na smrt během akční scény nebo čte o tom, jak okolo člověka na smrtelné posteli stojí v hloučku rodina, hoří svíce, a když duše opustí tělo, otevře se okno, aby vyletěla ven… Jenže člověk může zemřít i během toho, co mu nesete snídani. Vypadá úplně stejně, jako před malou chviličkou, jenom… spí? Ano, mě opravdu nejvíc šokovalo to (a nevím proč), že ta paní vypadala pořád stejně. Odváželi jsme ji s postelí, jako kdyby jela na rentgen. Vynechám informace o tom, co vše se následně děje s tělem po smrti, než si ho odvezou havrani. Vlastně to není smutné, úmrtí těžce nemocného starého pacienta není smutné, jen zvláštní. A život? Ten je ještě zvláštnější, když si člověk uvědomí, za čím se celý léta pachtíme a pak jak když luskne prstem, je konec.
 „Kromě promarněného času, tady není o co přijít. Tak hrajte a riskujte všechno. Protože tohle je život a nic víc už nebude.“ Kazma


Nejtěžší chvíle
Přivezli pána z alzheimer centra, ležící, velmi dušný. Opravdu tak dušný, že to bylo slyšet z pokoje až na druhý konec chodby. Hned za ním přijela jeho paní, později i syn. Dostala jsem na starost jeho příjem, a protože pán nebyl schopný komunikovat, vše jsem sepisovala právě s jeho paní. Byla hrozně nešťastná, tak, jak jen nešťastná může být starostlivá manželka, která o svého muže dlouho pečovala doma, a když už to dál nebylo možné, zajistila mu adekvátní zařízení. A právě tam se z pána prý stal během necelého měsíce úplný ležák odkázaný na pomoc druhých.
Nehodnotím přístup lékařů nebo jiného tamního personálu. Ale pro tu paní jsem tam byla jen já. Od lékaře měla pouze informaci, že pán dostane na noc morfium, na vše ostatní už se musela ptát mě, studentky na stáži, což mi připadá poměrně smutný. Paní potřebovala slyšet, že o něho bude dobře postaráno. Na to, o jak nešťastnou situaci šlo, paní nebyla hysterická. Přesto bylo velmi cítit, jak potřebuje, aby tam ten zdravotník byl, i kdyby vůbec neměl nic říkat. A tak jsem u ní byla až do konce své směny.
Jako zdravotník jsem se do takové situace ještě nedostala a přiznám se, že jsem v tu chvíli nevěděla, jak nejlépe pomoci. Říkat nesmysly ve stylu, že to bude dobré, to by byla absolutní hloupost. A tak jsem vlastně jen naslouchala, byla s ní a ona o svém muži povídala hezké věci… Pán umřel hodinu po mém odchodu domů.
Tahle zkušenost mě přivedla k myšlence, že si v budoucnu udělám kurz krizového interventa. Jsem přesvědčená, že mi bude hodně užitečný. Abych mohla pomoct nejen pacientovi, ale i jeho blízkým, bude-li to potřeba.


Příští týden mě čeká poslední den praxe, poslední zkouška (latina) a hurá do letního semestru. Začínám z ostra na traumatologii… J




Žádné komentáře:

Okomentovat